Dofinansowanie  likwidacji  barier architektonicznych,
w komunikowaniu się i technicznych

  • za bariery architektoniczne przyjmuje się wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania, uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. O dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują. Warunki osób  poruszających się na wózku inwalidzkim, niepełnosprawne dzieci oraz osoby samotne będą rozpatrywane   w pierwszej kolejności;
  • za bariery w komunikowaniu się przyjmuje się ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobom niepełnosprawnym swobodne porozumiewanie się i / lub przekazywanie informacji;
  • za bariery techniczne przyjmuje się bariery uniemożliwiające lub utrudniające  osobom niepełnosprawnym usprawnianie. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze funkcjonowanie.                             O dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności (pierwszeństwo w dofinansowaniu wniosków mają niepełnosprawne dzieci oraz młodzież ucząca się).

 
Wnioski rozpatrywane są po otrzymaniu środków finansowych z PFRON.

Ubiegający się o dofinansowanie  składają do PCPR wypełniony wniosek wraz  z wymaganymi załącznikami.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się  i technicznych, wynieść może maksymalnie do 95 % kosztów  przedsięwzięcia,  nie   więcej   jednak  niż  do wysokości  piętnastokrotnego  przeciętnego wynagrodzenia w  gospodarce  narodowej.

Dofinansowanie nie może obejmować  kosztów  realizacji  zadania  poniesionych  przed  przyznaniem  środków  finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.

Wnioskodawca   zobowiązany   jest   do   udziału  środków własnych  w  wysokości  stanowiącej  minimum  5 % ceny brutto kosztu urządzenia lub usługi.

Dofinansowanie nie może obejmować  kosztów  realizacji  zadania  poniesionych  przed  przyznaniem  środków  finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.